آخرین اخبار
فراتر از نفت

هند پول نفت ایران را به روپیه می پردازند

وزارت نفت نباید از ظرفیت بورس انرژی غافل شود

قیمت نفت خام افزایش یافت

وزیر نفت در نشست اوپک حضور نمی‌یابد

پروژه های شرکت "ایریتک" متوقف شد!

اوپک: توافق نفتی باید حفظ شود

آیا صادرات گاز ایران تحریم خواهد شد؟

نهاد واسطه ای اتحادیه اروپایی برای مقابله با تحریم های آمریکا

تصادف اتوبوس با تانکر سوخت با ۲۰ کشته

کره بدنبال کسب معافیت از تحریم‌های نفتی ایران

افزایش کارتهای بازرگانی یک بار مصرف

دلیل آشفتگی بازار نفت تحریم‌ها نیست

زمستان داغ برای بازار نفت

جزئیات تزریق ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما

مذاکرات فشرده اوپک و غیراوپک

بهیود کیفیت گازوئیل در ماه جاری

محال است تولید نفت ایران به صفر برسد

تولید نفت چین افزایش یافت

سرمایه گذاری مجارستان در پتروشیمی

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

خطای محاسبه در حذف نفت ایران

روسیه در خزر خط لوله نفتی احداث نمی کند

روسیه توانایی افزایش تولید نفت را ندارد

آزادسازی سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا

انجام تعهد "ماموت" در کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

وزارت نفت اجازه ساخت پالایشگاه ندارد

۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۵/۲۴کد خبر: 94049
قره خانی با بیان اینکه سرمایه گذاران داخلی و خارجی و یا بخش خصوصی باید به موضوع پالایشگاه سازی ورود کنند، ادامه داد: بخش خصوصی این توان را ندارد که ۳ تا ۵ میلیارد دلار برای ساخت پالایشگاه سرمایه گذاری کند، مگر اینکه وزارت نفت به این بحث ورود کند و مشابه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با مسئولیت خود و استفاده از سهامی که می فروشد احداث کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، توضیحاتی پیرامون لزوم جلوگیری از خام فروشی نفت ارائه کرد.

اسدالله قره خانی  با اشاره به تاکید سیاست های اقتصاد مقاومتی بر جلوگیری از خام فروشی و عدم تمایل وزارت نفت به این اقدام، گفت: در حال حاضر افتتاح یک پالایشگاه توسط وزارت نفت نیازمند سرمایه گذاری کلان است؛ اما در داخل کشور سازمان های قوی وجود ندارد که در این بخش سرمایه گذاری کند، تا از خام فروشی نفت جلوگیری شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود: سازمان هایی که به آنها پالایشگاه واگذار شده در حدی توانایی ندارند که طرح های توسعه ای اجرا کرده و یا پالایشگاه های دیگری احداث کنند.

بخش خصوصی توانایی سرمایه گذاری 3 تا 5 میلیارد دلاری ندارد

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران داخلی و خارجی و یا بخش خصوصی باید به موضوع پالایشگاه سازی ورود کنند، ادامه داد: بخش خصوصی این توان را ندارد که 3 تا 5 میلیارد دلار برای ساخت پالایشگاه سرمایه گذاری کند، مگر اینکه وزارت نفت به این بحث ورود کند و مشابه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با مسئولیت خود و استفاده از سهامی که می فروشد احداث کند.

محصولات پالایشگاه ستاره خلیج فارس بسیار با کیفیت است

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه محصولات پالایشگاه ستاره خلیج فارس بسیار با کیفیت بوده و دنیا خریدار آن است، یادآور شد: در حال حاضر برای بخش خصوصی ورود به این عرصه صرفه ندارد مگر اینکه 95 درصد فوب خلیج فارس پایین تر آورده شود و با ایجاد جذابیت بخش خصوصی در این بخش فعالیت کنند.

وزارت نفت می تواند قیمت خوراک را کاهش دهد

وی با بیان اینکه در طول سالیان گذشته پالایشگاه سازی برای سرمایه گذاران جذاب نبود و رغبت کافی برای فعالیت در این عرضه نشان نمی دادند، افزود: وزارت نفت به دنبال سرمایه گذاری در میادین مشترک، تکمیل توسعه فازها و تسویه بدهی ها است و اجازه ساخت پالایشگاه ندارد، بنابراین تنها می تواند خوراک در اختیار بخش خصوصی گذاشته، قیمت خوراک را کاهش دهد، تسهیلات لازم را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد و فرآیند برای احداث پالایشگاه ها را کوتاه و سهل کند، وگرنه خود نمی تواند اقدام به ساخت پالایشگاه کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با توجه به اینکه قیمت سوخت در کشور ارزان است برای بخش خصوصی ساخت پالایشگاه مقرون به صرفه نیست .

 

منبع: خانه ملت 

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما