آخرین اخبار
فراتر از نفت

اوپک و متحدانش به توافق پایبندند

ابلاغ منشور اجرایی از سوی مدیرعامل ملی حفاری

وجود رانت در واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر

تا ۲ سال دیگر واردکننده بنزین می شویم!

مردم طاقت افزایش قیمت بنزین را ندارند

ژاپنی‌ها خواستار شفافیت برای خرید نفت ایران شدند

تولید نفت آمریکا رکورد زد

آیا تکنولوژی استحصال کربن میتواند به کاهش تغییرات اقلیمی کمک نماید؟

مذاکرات آشکار و پشت پرده برای فروش نفت کشور

چین و آرامکو قرارداد نفتی امضا کردند

قیمت نفت افزایش یافت

جوان‌گرایی و اعتماد به بومی‌گزینی در خوزستان عملیاتی شد

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

گام بلند شستا و تاپیکو در جوانگرایی و بومی گزینی

بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می دهد

مذاکرات نفتی ایران و آذربایجان ادامه دارد

وحید نام‌نیک سرپرست شرکت پتروشیمی غدیر شد

صادرات نفت ترکمنستان نصف شد

برآورد چشم انداز نفت ایران در سال ۲۰۱۹

تولید نفت شیل آمریکا رکورد می زند

صادرات نفت ایران افزایش یافت

افزایش قیمت گاز و برق در سال آینده

مدیرعامل پتروشیمی فن آوران منصوب شد/حکم

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

سناریوهای مرکز پژوهش‌ها در مورد قیمت بنزین

وزارت نفت اجازه ساخت پالایشگاه ندارد

۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۵/۲۴کد خبر: 94049
قره خانی با بیان اینکه سرمایه گذاران داخلی و خارجی و یا بخش خصوصی باید به موضوع پالایشگاه سازی ورود کنند، ادامه داد: بخش خصوصی این توان را ندارد که ۳ تا ۵ میلیارد دلار برای ساخت پالایشگاه سرمایه گذاری کند، مگر اینکه وزارت نفت به این بحث ورود کند و مشابه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با مسئولیت خود و استفاده از سهامی که می فروشد احداث کند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، توضیحاتی پیرامون لزوم جلوگیری از خام فروشی نفت ارائه کرد.

اسدالله قره خانی  با اشاره به تاکید سیاست های اقتصاد مقاومتی بر جلوگیری از خام فروشی و عدم تمایل وزارت نفت به این اقدام، گفت: در حال حاضر افتتاح یک پالایشگاه توسط وزارت نفت نیازمند سرمایه گذاری کلان است؛ اما در داخل کشور سازمان های قوی وجود ندارد که در این بخش سرمایه گذاری کند، تا از خام فروشی نفت جلوگیری شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، افزود: سازمان هایی که به آنها پالایشگاه واگذار شده در حدی توانایی ندارند که طرح های توسعه ای اجرا کرده و یا پالایشگاه های دیگری احداث کنند.

بخش خصوصی توانایی سرمایه گذاری 3 تا 5 میلیارد دلاری ندارد

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران داخلی و خارجی و یا بخش خصوصی باید به موضوع پالایشگاه سازی ورود کنند، ادامه داد: بخش خصوصی این توان را ندارد که 3 تا 5 میلیارد دلار برای ساخت پالایشگاه سرمایه گذاری کند، مگر اینکه وزارت نفت به این بحث ورود کند و مشابه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را با مسئولیت خود و استفاده از سهامی که می فروشد احداث کند.

محصولات پالایشگاه ستاره خلیج فارس بسیار با کیفیت است

نماینده مردم علی آبادکتول در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه محصولات پالایشگاه ستاره خلیج فارس بسیار با کیفیت بوده و دنیا خریدار آن است، یادآور شد: در حال حاضر برای بخش خصوصی ورود به این عرصه صرفه ندارد مگر اینکه 95 درصد فوب خلیج فارس پایین تر آورده شود و با ایجاد جذابیت بخش خصوصی در این بخش فعالیت کنند.

وزارت نفت می تواند قیمت خوراک را کاهش دهد

وی با بیان اینکه در طول سالیان گذشته پالایشگاه سازی برای سرمایه گذاران جذاب نبود و رغبت کافی برای فعالیت در این عرضه نشان نمی دادند، افزود: وزارت نفت به دنبال سرمایه گذاری در میادین مشترک، تکمیل توسعه فازها و تسویه بدهی ها است و اجازه ساخت پالایشگاه ندارد، بنابراین تنها می تواند خوراک در اختیار بخش خصوصی گذاشته، قیمت خوراک را کاهش دهد، تسهیلات لازم را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد و فرآیند برای احداث پالایشگاه ها را کوتاه و سهل کند، وگرنه خود نمی تواند اقدام به ساخت پالایشگاه کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با توجه به اینکه قیمت سوخت در کشور ارزان است برای بخش خصوصی ساخت پالایشگاه مقرون به صرفه نیست .

 

منبع: خانه ملت 

 

» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما