آخرین اخبار
فراتر از نفت

چه کسانی خواهان زنگ زدن اکسین خوزستان هستند؟

همکاری دو جانبه توتال و آرامکو

افتتاح نمایشگاه خودکفایی و توانمندسازی شرکت انتقال گاز

تامین مالی پتروشیمی کردستان از سیستم بانکی

نامه پرسنل پتروشیمی غدیر به مدیران عامل شستا و تاپیکو

آینده مبهم گذار انرژی ایران با برقراری دوباره تحریمها

قطر: از ایران سپاسگزاریم

قیمت‌ قیر تابع بازار است

زندگی روی ثروت، زیر خط فقر

راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی

میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی

رئیس‌جمهور وارد بندر لنگه شد

سقف درآمدهای نفتی تعیین شد

رهبری سهم صندوق توسعه را ۲۰ درصد اعلام کردند

دلیل فعال شدن کارت سوخت

لوک اویل و توسعه میدان کورنای غربی ۲ عراق با تولید ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز

کمک مکزیک به بزرگترین شرکت نفتی کشورش

وزیر نفت به چین سفر می کند

بزرگان انرژی به اوضاع نفت بدبین ماندند

لوک اویل به تحریم ونزوئلا تن داد

رییس اوپک تحریم شد

ممانعت اقلیم کردستان عراق از صادرات تانکری نفت به ایران

تعطیلی یک میدان نفتی در عربستان

آذربایجان ۲۱۳ میلیون بشکه نفت استخراج کرد

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

پتروشیمی ها ارز صادراتی را تحویل نمی دهند

۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۵/۹کد خبر: 91773
خادمی با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها باید با فرآوری محصولات سعی در اقتصادی کردن تولیدات خود داشته باشند، افزود: دولت با ارایه ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به این واحدهای تولیدی رانت بزرگی برای ادامه فعالیت آنها پرداخت می کند، از اینرو باید نتایج تولیدات آنها در قالب ارزی به کشور بازگشت داده شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،عضو کمیسیون انرژی مجلس بر ضرورت قطع تخصیص ارز دولتی به پتروشیمی ها تاکید کرد و گفت: حمایت از پتروشیمی ها جلوی فرآوری محصولات از سوی آنها و توسعه صنایع پایین دستی را گرفته است.

هدایت الله خادمی  از وضعیت تولید پتروشیمی ها در کشور انتقاد کرد و گفت: خام فروشی از سوی پتروشیمی ها مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده و به افزایش هزینه های کشور دامن زده، در حالی که تولید ثروت در این واحدها باید پیگیری شود.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تعامل دولت با پتروشیمی ها مناسب بوده و رانت بسیاری به آنها داده می شود، افزود: متاسفانه قسمتی از پتروشیمی ها که گازی است چون خوراک ارزان می گیرند این خوراک را به محصولات با ارزش تبدیل نمی کنند تا با پول بیشتری بفروشند، از اینرو ماموریت خود را در اقتصاد انجام نمی دهند.

وی با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها خوراک ارزان را به متانول تبدیل می کنند که خود مواد اولیه ای بسیاری از محصولات دیگر است، تصریح کرد: عدم فرآوری خوراک از سوی پتروشیمی ها حیف و میل منابع کشور است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه پتروشیمی ها باید به ارتقا تولیدات خود با هدف ارزآوری بیشتر اقدام کنند، گفت: خام فروشی از سوی پتروشیمی ها متاسفانه منابع کشور را در خارج از کشور هزینه کرده است.

خادمی با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها باید با فرآوری محصولات سعی در اقتصادی کردن تولیدات خود داشته باشند، افزود: دولت با ارایه ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به این واحدهای تولیدی رانت بزرگی برای ادامه فعالیت آنها پرداخت می کند، از اینرو باید نتایج تولیدات آنها در قالب ارزی به کشور بازگشت داده شود.

پتروشیمی ها ارز صادراتی را به بانک مرکزی تحویل نمی دهند

وی با بیان اینکه در دوره‌ای شرکت‌های پتروشیمی ارزی که در ازای فروش محصولات خود به دست می‌آوردند را به طور کامل وارد کشور می‌کردند اما اکنون، ارز خود را به بانک مرکزی تحویل نمی دهند، تصریح کرد: دولت باید از ارایه رانت به پتروشیمی ها تا زمانی که نسبت به فرآوری محصولات خود اقدام نکرده و همچنین ارز حاصل از فروش را به داخل تزریق نکرده اند، ممانعت کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه در کشورهای پیشرفته پتروشیمی ها اقتصادی عمل کرده و با خرید خوراک از کشورهای دیگر با قیمت بین المللی سعی در فرآوری محصولات خود دارند، گفت: پتروشیمی ها در داخل کشور به دنبال ارتقا کیفیت تولیدات خود نبوده زیرا حمایت های دولت را همیشه داشته اند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در نتیجه بی تحرکی پتروشیمی ها در راستای فرآوری محصولات خود صنایع پایین دستی نیز در ایران توسعه نیافته و موجب اشتغال نشده است.

 

منبع:ایبنا

 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:پتروشیمی، نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما