آخرین اخبار
فراتر از نفت

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

آمریکا: عراق می‌تواند از ایران انرژی بخرد

مقدار افزایش حقوق نفتی ها

چین قرارداد نفتی با آمریکا نمی‌بندد

تحریم‌های گازی آمریکا علیه روسیه در راه است

آغاز جلسه رسیدگی به پرونده جعبه سیاه زنجانی

ترکیه و وضعیت خرید نفت از ایران

ضرورت توجه به سوخت پنجم

اخراج کارکنان یک تولید کننده شیل آمریکا

روسیه جای نفت ونزوئلا را در آمریکا گرفت

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

عربستان مشتری LNG آمریکا شد

سرپرست جدید سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی منصوب شد

راهبرد جم در نمایشگاه چاینا پلاس ۲۰۱۹

اهمیت اتخاذ رویکرد مدیریت هلدینگی‌ در مجموعه جم

روسیه از نفت آلوده چقدر ضرر کرد؟

یک پالایشگاه روسیی ورشکست شد

آلمان به ذخایر استراتژیک نفت خود دست نمی‌زند

۷۰۰ هزار تن نفت آلوده روسیه در راه آسیاست

قیمت نفت همچنان در حال افزایش

افزایش قیمت CNG از فردا

نگاهی نو در بهره وری بیشتر و پالایش در الفبای نوشتاری زبان فارسی

پتروشیمی ها ارز صادراتی را تحویل نمی دهند

۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۵/۹کد خبر: 91773
خادمی با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها باید با فرآوری محصولات سعی در اقتصادی کردن تولیدات خود داشته باشند، افزود: دولت با ارایه ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به این واحدهای تولیدی رانت بزرگی برای ادامه فعالیت آنها پرداخت می کند، از اینرو باید نتایج تولیدات آنها در قالب ارزی به کشور بازگشت داده شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،عضو کمیسیون انرژی مجلس بر ضرورت قطع تخصیص ارز دولتی به پتروشیمی ها تاکید کرد و گفت: حمایت از پتروشیمی ها جلوی فرآوری محصولات از سوی آنها و توسعه صنایع پایین دستی را گرفته است.

هدایت الله خادمی  از وضعیت تولید پتروشیمی ها در کشور انتقاد کرد و گفت: خام فروشی از سوی پتروشیمی ها مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده و به افزایش هزینه های کشور دامن زده، در حالی که تولید ثروت در این واحدها باید پیگیری شود.

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تعامل دولت با پتروشیمی ها مناسب بوده و رانت بسیاری به آنها داده می شود، افزود: متاسفانه قسمتی از پتروشیمی ها که گازی است چون خوراک ارزان می گیرند این خوراک را به محصولات با ارزش تبدیل نمی کنند تا با پول بیشتری بفروشند، از اینرو ماموریت خود را در اقتصاد انجام نمی دهند.

وی با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها خوراک ارزان را به متانول تبدیل می کنند که خود مواد اولیه ای بسیاری از محصولات دیگر است، تصریح کرد: عدم فرآوری خوراک از سوی پتروشیمی ها حیف و میل منابع کشور است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه پتروشیمی ها باید به ارتقا تولیدات خود با هدف ارزآوری بیشتر اقدام کنند، گفت: خام فروشی از سوی پتروشیمی ها متاسفانه منابع کشور را در خارج از کشور هزینه کرده است.

خادمی با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها باید با فرآوری محصولات سعی در اقتصادی کردن تولیدات خود داشته باشند، افزود: دولت با ارایه ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومان به این واحدهای تولیدی رانت بزرگی برای ادامه فعالیت آنها پرداخت می کند، از اینرو باید نتایج تولیدات آنها در قالب ارزی به کشور بازگشت داده شود.

پتروشیمی ها ارز صادراتی را به بانک مرکزی تحویل نمی دهند

وی با بیان اینکه در دوره‌ای شرکت‌های پتروشیمی ارزی که در ازای فروش محصولات خود به دست می‌آوردند را به طور کامل وارد کشور می‌کردند اما اکنون، ارز خود را به بانک مرکزی تحویل نمی دهند، تصریح کرد: دولت باید از ارایه رانت به پتروشیمی ها تا زمانی که نسبت به فرآوری محصولات خود اقدام نکرده و همچنین ارز حاصل از فروش را به داخل تزریق نکرده اند، ممانعت کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه در کشورهای پیشرفته پتروشیمی ها اقتصادی عمل کرده و با خرید خوراک از کشورهای دیگر با قیمت بین المللی سعی در فرآوری محصولات خود دارند، گفت: پتروشیمی ها در داخل کشور به دنبال ارتقا کیفیت تولیدات خود نبوده زیرا حمایت های دولت را همیشه داشته اند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در نتیجه بی تحرکی پتروشیمی ها در راستای فرآوری محصولات خود صنایع پایین دستی نیز در ایران توسعه نیافته و موجب اشتغال نشده است.

 

منبع:ایبنا

 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:پتروشیمی، نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما