آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوان‌گرایی و اعتماد به بومی‌گزینی در خوزستان عملیاتی شد

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

گام بلند شستا و تاپیکو در جوانگرایی و بومی گزینی

بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می دهد

مذاکرات نفتی ایران و آذربایجان ادامه دارد

وحید نام‌نیک سرپرست شرکت پتروشیمی غدیر شد

صادرات نفت ترکمنستان نصف شد

برآورد چشم انداز نفت ایران در سال ۲۰۱۹

تولید نفت شیل آمریکا رکورد می زند

صادرات نفت ایران افزایش یافت

افزایش قیمت گاز و برق در سال آینده

مدیرعامل پتروشیمی فن آوران منصوب شد/حکم

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

سناریوهای مرکز پژوهش‌ها در مورد قیمت بنزین

روایت زنگنه از کرسنت چیست؟

امام جمعه اهواز استعفا کرد

کره جنوبی یکصد میلیون دلار از ایران نفت خرید

انتشار دستاوردهای چهلمین فجر صنعت نفت در مجله «عصر کیمیاگری»

راه اندازی سامانه شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران ایرانول

کاهش صادرات نفت عربستان

پیش بینی قیمت نفت طی ۵ سال آینده

هند بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزوئلا شد

کشف ۸۵۶۰ تن سوخت قاچاق در سمنان

خبر خوش برای کارکنان قراردادی نفت

تشریح اقدامات وزارت نفت برای رفع مشکلات

پیامدهای نظامی بستن تنگه هرمز

۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۴/۲۰کد خبر: 90422
در روزهای اخیر، از اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه ایران سخن در میان است و این در حالیست که ایران زرادخانه تسلیحاتی خود را بسیار مدرن و تجهیز کرده است. عرض تنگه هرمز ٥٤ کیلومتر است و قسمتی از آن که کشتی ها در آنجا عبور می کند، ١٠ کیلومتر است و این یعنی، در این نقاط پرتاب همه نوع موشک های ضد کشتی ایرانی ممکن است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، ایران در وانش به قطع صادرات نفت خود، تهدید به مسدود کردن خلیج فارس و توقف ارسال نفت جهانی کرده است. این کشور چه نوع زرادخانه ای در اختیار دارد؟ این اقدامات چه پیامدهایی به همراه خواهند داشت؟ تهران اعلام کرده است که اگر آمریکایی ها خرید نفت از ایران را قطع کنند، راه حمل و نقل نفتی از طریق تنگه هرمز را مسدود خواهد کرد. نیروهای مسلح ایران از تجربه رویارویی نظامی با نظامیان آمریکایی برخوردارند، از جمله در زمان جنگ ایران و عراق در سال های ١٩٨٨ – ١٩٨٠ میلادی. در جریان یکی از این رویاروییها، آمریکا به اشتباه، هواپیمای مسافربری ایرانی حامل ٢٩٠ نفر سرنشین را سرنگون کرد.

ارسال نفت از طریق خلیج فارس برای اقتصاد جهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. هنوز مشخص نیست که آیا ایران واقعا، چنین نیتی دارد یا خیر. ایرانی ها افراد غیر قابل پیش بینی هستند و در ایران، به غیر از سیاستمداران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز از قدرت بالایی برخوردار است. افزون بر آن، تمامی جهان می داند که ایرانی ها ریسک پذیر هستند و حتی، یک بار، سفارت آمریکا در تهران را تصرف کردند. در چنین شرایطی، آمریکایی ها چگونه عمل خواهند کرد؟ به ایران حمله خواهند کرد؟ این بسیار خطرناک است و البته، گزینه های غیر قابل پیش بینی و حتی، احتمال آغاز مناقشه نظامی مطرح است. اگر ترامپ دستور دهد، احتمال آغاز جنگ وجود دارد. و این در حالیست که نظر اروپایی ها در قبال ایران مثبت است. تمامی پنج کشور شرکت کننده در توافق هسته ای، به این توافق پایبند هستند. علیرغم اینکه قدرت نظامی آمریکا بسیار بزرگ است. اما، نیروی نظامی آمریکا برای بمباران ایران آمادگی ندارد. آغاز جنگ نظامی آمریکا علیه ایران می تواند واکنش های منفی را در خاورمیانه، در جهان و در خود آمریکا به همراه داشته باشد. در چنین شرایطی، دادن پاسخ به آمریکایی ها محتمل است و در چنین شرایطی اوضاع بسیار وخیم تر خواهد شد.

در روزهای اخیر، از اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه ایران سخن در میان است و این در حالیست که ایران زرادخانه تسلیحاتی خود را بسیار مدرن و تجهیز کرده است. عرض تنگه هرمز ٥٤ کیلومتر است و قسمتی از آن که کشتی ها در آنجا عبور می کند، ١٠ کیلومتر است و این یعنی، در این نقاط پرتاب همه نوع موشک های ضد کشتی ایرانی ممکن است.

موشک های ضد کشتی ایران عبارتند از:

موشک قدر -   این موشک می تواند در کمتر از ۱۵ دقیقه 2000 هزار کیلومتر را طی کند و قدرت تخریبی معادل ۳۰۰  متر تا 2 کیلومتر را دارد. برد این موشک بیش از ١٩٠٠ کیلومتر است. این موشک با طول بین ١٥ تا ١٧ متر با برد نهایت ٢ هزار کیلومتر و وزن بیش از ٢٠ تن‌، یک موشک راهبردی محسوب می شود.

موشک نصر-  این موشک ساخت صنایع نظامی وزارت دفاع ایران و جزء موشک های کروز دریایی است که علاوه بر قابلیت چالاکی و قدرت عملیاتی با داشتن سر جستجوگر بدون انتشار، به ویژگی عملیات در سکوت و هوشمندی نیز مجهز می باشد.

موشک خلیج فارس – این موشک، یک موشک بالستیک ضد کشتی، سوخت جامد تک مرحله‌ ای، مافوق صوت با برد ۳۰۰ کیلومتری است که بر اساس موشک فاتح ۱۱۰ طراحی و ساخته شده ‌است. این موشک به یک کلاهک انفجاری ۶۵۰ کیلوگرمی تجهیز شده که از ترکیبی از سیستم ‌های هدایتی بهره می ‌برد که از رهگیری آن ممانعت می ‌کند.

موشک ظفر – این موشک یکی از موشک های کروز با  برد کوتاه‌ و ضد کشتی است. این موشک که از خانواده موشک های کوثر محسوب می شود، قابلیت های ویژه ای دارد که آن را برای اهداف تهاجمی مناسب می کند. دارای این ویژگی نیز است که بلافاصله پس از شلیک، ارتفاع خود را تا نزدیک سطح زمین کاهش می دهد و بخش بسیار زیادی از مسیرش را در همین حالت طی می کند  که این کار باعث می شود، از دید رادارهای دشمن پنهان بماند و ردیابی اش دشوار شود.

هواپیمای جنگنده صاعقه -  یک جت جنگنده ساخت ایران است که به عنوان یک جنگنده مانور پذیر توانایی انجام هر نوع ماموریتی را در چارچوب ساختار هواپیما دارد.

این موشک ها به صورت گسترده ای تولید می شوند. این موشک ها قادر به حمل سریع هستند. شعاع پرتاب آنها – کل سواحل شمالی خلیج فارس را شامل می شود و از این رو، می توان این نوع قابلیت را دفاع ضد کشتی چریکی نامید. براساس سخنان منتشر شده در شبکه های اجتماعی، ناوگان و نیروی هوایی آمریکا قادر است، سریعا، ایران را شکست دهد و البته، ایراد چنین سخنانی از روی ناآگاهی می باشد.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما