آخرین اخبار
فراتر از نفت

انتقاد از توسعه کند سواحل مکران

۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸کد خبر: 80190
فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر توسعه سواحل مکران گفت: روند و شتاب توسعه در سواحل مکران چندان اثرگذار نیست.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، امیردریادار حسین خانزادی در چهارمین کنفرانس اقیانوس شناسی خلیج فارس با اشاره به اهمیت سواحل مکران گفت: همواره اعلام شده است که دو سوم سطح کره زمین را آب فرا گرفته است اما آیا برای ما که یک کشور دریایی هستیم، این عبارت معنا دارد؟ همچنین در خصوص اینکه گفته می شود تمدن در سواحل دریا یا ۲۰۰ کیلومتری ساحل مستقر است، آنچه اهمیت دارد کیفیت زندگی در این مناطق است.

وی ادامه داد: اینکه می گوییم تمدن ها در کنار آب ایجاد شده است، منظور در جغرافیای ایران شامل آب ها و رودخانه های داخلی است و ما کمتر دریایی به معنی سکونت در کنار سواحل را در ایران سراغ داریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: همچنین گفته می شود ۹۰ درصد از تجارت جهانی کالا از طریق دریا انجام می شود، ولی گفته نمی شود که کدام کشورها و چه سهمی از این حجم تجارت جهانی را دراختیار دارند. از ۲۰۰ کشور دنیا ۱۵۵ کشور آبی و دریایی هستند اما آیا همه آنها در تجارت جهانی دریایی سهم دارند؟ به عنوان مثال ۳۶ کشور در حاشیه اقیانوس هند قرار دارند ولی تنها تعداد کمی از آنها توانسته اند در تجارت جهانی سهیم باشند.

دریادار خانزادی با بیان اینکه باید انحصار تجارت دریایی را بشکنیم، یادآور شد: کلید توسعه تجارت دریایی افزایش جمعیت ساکن در کنار دریاست. در حال حاضر ۷۰درصد مرزهای ما زمینی و ۳۰ درصد دریایی است اما این ۳۰ درصد مرز دریایی بسیار ارزشمند است و ۹۰ درصد تبادلات تجاری ما از طریق مرزهای دریایی انجام می شود. از نظر ژئوپلیتیکی نیز ما در مرکز انرژی جهان قرار داریم و گذرگاه دنیا به حساب می آییم و با توجه به داشتن سواحل طولانی در کنار اقیانوس، باید به دنبال بهره مندی از اثرات آن باشیم.

وی قدرت دریایی را کلید توانایی های یک ملت برای استحصال از منابع دریا عنوان و اظهار کرد: این قدرت شامل ایجاد هماهنگی و ارتباط میان ناوگان تجاری، ناوگان نظامی و توسعه زیرساخت های دریایی است. تا زمانی که در این زمینه ها به دیگران وابسته باشیم، آنها هر جا که بخواهند تحریم ها را پیش می کشند و ما را از این سه ضلع قدرت دریایی محروم می کنند.

دریادارخانزادی با تاکید بر اینکه قدرت های دریایی دنیا تلاش می کنند انحصار خود را حفظ کنند، گفت: راه شکست این انحصار کسب مرجعیت در توسعه زیرساخت ها و صنایع دریایی است.

وی شهرهای بندری و ساحلی را بهترین نقطه اتصال به دریاهای آزاد دانست و گفت: این نقاط متاسفانه در ایران از توسعه پایدار کم بهره بوده اند. مناطقی مانند کیش، چابهار و سایر مناطق آزاد که توسعه داده شده اند بیشتر از آنکه از سوی مردم توسعه یافته باشند، با فشارهای دولتی بوده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش از مکران به عنوان دروازه ملل یاد کرد و افزود: جمعیت و تمدن باید به این سواحل منتقل شود و نیروی دریایی نیز از سال۸۷ در بندر جاسک به عنوان بخشی از سواحل مکران مستقر شده و در تلاش است تا آن را به عنوان یکی از نقاط کلیدی جمعیت سواحل جنوبی تبدیل کند.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در اول بهمن ماه امسال بر اهمیت بندر جاسک تاکید کردند و من در این ۱۰ سالی که نیروی دریایی در سواحل مکران حضور داشته است، مشاهده کردم که چهره این سواحل تا حدودی تغییر کرده، اما شتاب توسعه معناداری را آنجا ملاحظه نمی کنم.

 

 

منبع: مهر

 


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما