آخرین اخبار
فراتر از نفت

جوان‌گرایی و اعتماد به بومی‌گزینی در خوزستان عملیاتی شد

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

گام بلند شستا و تاپیکو در جوانگرایی و بومی گزینی

بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می دهد

مذاکرات نفتی ایران و آذربایجان ادامه دارد

وحید نام‌نیک سرپرست شرکت پتروشیمی غدیر شد

صادرات نفت ترکمنستان نصف شد

برآورد چشم انداز نفت ایران در سال ۲۰۱۹

تولید نفت شیل آمریکا رکورد می زند

صادرات نفت ایران افزایش یافت

افزایش قیمت گاز و برق در سال آینده

مدیرعامل پتروشیمی فن آوران منصوب شد/حکم

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

سناریوهای مرکز پژوهش‌ها در مورد قیمت بنزین

روایت زنگنه از کرسنت چیست؟

امام جمعه اهواز استعفا کرد

کره جنوبی یکصد میلیون دلار از ایران نفت خرید

انتشار دستاوردهای چهلمین فجر صنعت نفت در مجله «عصر کیمیاگری»

راه اندازی سامانه شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران ایرانول

کاهش صادرات نفت عربستان

پیش بینی قیمت نفت طی ۵ سال آینده

هند بزرگ‌ترین خریدار نفت ونزوئلا شد

کشف ۸۵۶۰ تن سوخت قاچاق در سمنان

خبر خوش برای کارکنان قراردادی نفت

تشریح اقدامات وزارت نفت برای رفع مشکلات

ایران چند نقطه حادثه خیز دارد

۸:۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱کد خبر: 79658
وزیر بهداشت با بیان اینکه ستادهای بحران فعلی عقب‌ تر از مردم به بحران می‌پردازند، گفت: به نظر می‌رسد صنعت بیمه با وجود تلاش بسیاری که داشته، نتوانسته حوادث را کم کند و از طرف نیز امیدواریم روزی را ببینیم که خودروها و جاده‌ها در ایران ایمن‌تر شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،سیدحسن هاشمی در اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره هموطنان عزیزمان که در حادثه پلاسکو جان خود را از دست دادند، اظهار داشت: امیدوارم از این پس کمتر شاهد حوادثی از این قبیل باشیم.

وزیر بهداشت افزود: وقوع انواع حوادث اعم از طبیعی و غیرطبیعی، ترافیکی، تخریب و زلزله، تصادف قطار، ریزیش ساختمان و غیره، بدون تعارف نمادی از ضعف و کاستی‌هایی است که به مدت چندین دهه روی هم انباشته شده و امروز منجر به مرگ و معلولیت های فراوان در کشور ماست.

هاشمی عنوان کرد: البته این اتفاقات در کشورهای دیگر نیز وجود دارد و مهم این است که باور کنیم همه این موارد قابل پیشگیری است و برای کاهش آنها تلاش کنیم.

وزیربهداشت گفت: در حوادث ترافیکی سالانه ١٦ هزار نَفَر فوت می کنند که آمار روزانه فوتی ها در روز ٤٥ نَفَر است و این آمار معادل سقوط یک هواپیما بزرگ در هفته و بسیار بیشتر از کشته شدگان حادثه سانچی است.

هاشمی با بیان اینکه روز گذشته به دلیل سوانح رانندگی بالغ بر 100 نفر کشته و مصدوم شدند، گفت: 333 هزار نفر در سال مصدوم داریم، یعنی روزانه حدود 900 مصدوم است که برخی دچار معلولیت می شوند.

وزیربهداشت تصریح کرد: متاسفانه 3500 نقطه حادثه خیز داریم و حدود 50 درصد آنها نقاط پر تکرار حادثه خیز هستند.

هاشمی با اشاره به اینکه امیدوارم برگزاری مراسمی همانند این اجلاس منجر به کاهش مرگ و معلولیت در جامعه شود، گفت: هزینه‌های خسارات جانی و مالی تصادفات معادل 8 درصد تولید ناخالص ملی است، یعنی بیش از آنچه برای سلامت خرج می‌ کنیم، باعث هزینه برای حوادثی می ‌شویم که قابل پیشگیری است و به آن عادت کردیم.

وزیربهداشت با بیان اینکه آیا برنامه ‌مدون و قابلی پایشی برای ایمن‌ سازی حوادث وجود دارد؟ یا کمبود منابع علت عدم تسریع در ایمن ‌سازی نقاط حادثه خیز است؟ و سوالاتی از این دست نیاز به بررسی دارد، ادامه داد: اینکه لزوم بازنگری سهم انسان، جاده و خودروها در تلفات جاده ای و سرمایه گذاری درعواملی که در کوتاه ترین زمان ممکن که هزینه اثربخش باشد، کدام است؟

دکتر هاشمی گفت: سوانح سوختگی باعث می شود، سالانه 3 هزار نفر فوت کنند و ٣� هزار نَفَر بستری شده و 150 هزار نفر دچار معلولیت ناشی از سوختگی شوند و همچنین مرگ خاموش ناشی از گاز گرفتگی نیز سالانه 80 هزار نفر را دچار مسمومیت می ‌کند که سالانه 800 نفر از آنها فوت می‌کنند.

وزیر بهداشت گفت: تعداد فوتی به علت حوادث ناشی از کار در سال حدود 2 هزار نفر است.

هاشمی اظهارداشت: مقررات ملی ساختمان با عمر 20 ساله خود به ندرت به صورت کامل رعایت می‌شود، البته حرف‌های زیادی گفته می‌‌شود، اما در عمل و در اجرا و نظارت نقش پر رنگی نداریم و در این زمینه وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی و پیمانکاران دخیل هستند و با وجود الزامات قانونی هنوز ساخت و ساز توسط مجریان ذی صلاح انجام نمی‌‌شود که البته این موضوع عام نیست و مواردی وجود دارد که می‌‌توان پیشگیری کرد، مثلا بیمارستانی که کمتر از یک سال گذشته افتتاح کردیم در زلزله اسلام آباد فرو ریخت، اما خانه‌‌هایی با قدمت بیش از 50 سال، خراب نشد و این مسائل نشان می‌‌دهد که مشکلاتی وجود دارد و مشکل وقتی پر رنگ ‌تر می‌‌شود که برخوردی نمی‌کنیم.

وزیربهداشت گفت: یک سال از حادثه پلاسکو و چند ماه از حادثه زلزله کرمانشاه گذشته و عدم برخورد باعث ایجاد شایعات می‌‌شود و انگشت اتهام به سمت آنهایی می ‌رود که شاید کمترین تقصیر را داشته باشند.

هاشمی گفت: با وجود الزامات قانونی، ایمنی کارگاه‌ها وضعیت خوبی ندارند، با این وضعیت، آمار بالای حوادث بدیهی است، لذا باید حتما به آنچه به عنوان مقررات ملی وضع شده و قانون حکم کرده، تن بدهیم، زیرا مشکل ما قانون ‌گریزی در همه ابعاد است و نقش مسئولین در این میان پر رنگ‌ تر است، زیرا هرچه مردم قانون ‌گریزی را ببینند، آنها نیز به این کار تن می ‌دهند.

وزیربهداشت بیان کرد: با اجرای مقررات ملی ساختمان می‌‌توان از بخش مهمی از حوادث پیشگیری کرد، ضعف در توانمندی فردی و غیره در کنار نقص در زیرساخت‌‌ها و سهل انگاری و‌ کوتاهی و کم اهمیت شمردن جان انسان‌ها دست به دست هم داده و منجر به ایجاد حوادثی شده که سعی می‌ کنیم در مورد آن فرافکنی کنیم.

هاشمی گفت: به نظر می ‌رسد صنعت بیمه با وجود تلاش بسیاری که داشته، نتوانسته حوادث را کم کند، فکر می ‌کنیم همه این دردها درمان دارد و راه بسیاری از این دردها اجرای دقیق قانون است.

وزیر بهداشت افزود: نمی ‌دانم چرا ما ایرانیان نمی‌‌خواهیم از قانون استفاده کنیم، انگار سر ستیز داریم و می‌گوییم باید خودمان همه چیز را تجربه کنیم و بعد مسیر را مدام اشتباه می‌‌رویم و حتی سرمان به سنگ می‌خورد، اما باز هم بیدار نمی‌شویم.

هاشمی با بیان اینکه باید از تجربه ‌های جهانی برای ساختن جامعه ایمن استفاده کنیم، گفت: باید در برابر جان و مال انسان‌‌ها در هر سه قوه شاهد تحرک بیشتری باشیم و این کار حتما منحصر به قوه مجریه یا قوه مقننه نیست، بلکه اعتقاد دارم قوه قضاییه نقش بیشتری دارد و اگر کسی تخلفی کرده و مسئولیت خود را انجام نداده باید با او برخورد شود، باید انجمن‌های تخصصی نیز در کارها مشارکت کنند.

وزیربهداشت تصریح کرد: باید به وسیله ابزارهای اطلاع رسانی و شوراهای محلی نسبت به وجود مکان های حادثه خیز واکنش نشان داد و این نقاط بیشتر مشخص شوند.

به گزارش وبدا-هاشمی گفت: امیدواریم روزی را ببینیم که تعداد تصادفات ما کاهش یافته و خودروها ایمن ‌تر شده و سواد و فرهنگ مردم چه در رانندگی و چه در رعایت حقوق یکدیگر افزایش پیدا کند.

وزیربهداشت با بیان اینکه جاده‌‌ها باید ایمن‌ تر شوند، زیرا این بخش آزاردهنده است، گفت: نزاع ‌هایی که در کشور اتفاق می‌افتد نیز آمار بالایی دارد و برای ما که خود را میراث دار تمدن بزرگی می‌دانیم و پایبند به دینی هستیم که مظهر بخشندگی است، باعث شرمندگی است که در طول شبانه‌روز تعداد زیادی از افراد به علت نزاع‌ ها جان خود را از دست بدهند.

هاشمی تاکید کرد: باید گفت که آسیب‌‌های اجتماعی بلای جان کشور است و متاسفانه ما خیلی چیزها را توجیه می‌ کنیم یا راه را اشتباه می‌ رویم.

وزیربهداشت گفت: باید دستگاه‌هایی وجود داشته باشد که مسئول ایمنی باشد و اگر اتفاقی افتاد مثل ستادهای بحران فعلی نباشد که عقب‌ تر از مردم به بحران می ‌پردازند.

 

 

منبع: تسنیم


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:زلزله، نفت ما
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما