آخرین اخبار
فراتر از نفت

اطلاعیه شرکت بازرگانی پتروشیمی در خصوص موارد مطرح شده در فضای مجازی

جوابیه شرکت انتقال گاز به یک گزارش +پاسخ"نفت ما"

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی توتال برای بازسازی کلیسای نوتردام

راهکارهای برون رفت از معضل بیکاری در خوزستان

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه است

کشف میدان نفتی جدید توسط اکسون موبیل

قرارداد نفتی باکو با bp

حفاران نفتی چین زیر گوش آمریکا

امریکا تحریم‌های ایران را کاهش می‌دهد

تخلف روسیه از توافق با اوپک

مصر جلوی عبور نفتکش‌های ایرانی را نمی‌‌گیرد

صادرات نفت عربستان کاهش یافت

کمک عربستان به عراق برای اکتشاف گاز

کدام کشورها بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارند؟

افزایش صادرات نفت ایران به چین

اتصال پالایشگاه روغن‌سازی ایرانول در آبادان به برق شهر

انتقاد برخی تولیدکنندگان بزرگ از روند طولانی تایید گواهی ثبت آماری

جوابیه شرکت انتقال گاز به گزارش "نفت ما"+پاسخ "نفت ما"

کناره گیری وزیر انرژی آمریکا از دولت

آمریکا صادرات نفت را ۲ برابر کرد

اعزام کاروان کمک‌های نفت فلات قاره به مناطق سیل‌زده

شرکت حفاری توران برنده قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری بی پی در دریای خزر

افزایش قیمت CNG ابلاغ شد

تمدید قرارداد حفاری و مهندسی bp در خزر

ارسال دومین محموله کمک های کارکنان آغاجاری به مناطق سیل زده

سرمایه گذاری ۲ تریلیون دلاری در انرژی خورشیدی تا سال ۲۰۴۰

۱۴:۲۹ - ۱۳۹۶/۳/۲۴کد خبر: 61274
آژانس بین المللی انرژی در گزارش چشم اندازی انرژی جهان پیش بینی نموده در فاصله سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۴۰ میلادی بیش از ۲ تریلیون دلار در بخش انرژی خورشیدی دنیا سرمایه گذاری خواهد شد. بدین ترتیب در سال ۲۰۴۰ میلادی، مجموع ظرفیت نصب شده صفحه های خورشیدی از مرز ۱۰۰۰ گیگاوات عبور خواهد نمود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، در سال ۲۰۰۰ میلادی، در مجموع ۱ گیگاوات صفحه خورشیدی در سراسر دنیا نصب و راه اندازی گردید. اما با رشدی بهت برانگیز، این عدد در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۳۹ گیگاوات و در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۱۷۶ گیگاوات افزایش یافت. بدین ترتیب، با حمایت دولت ها و افزایش نگرانی های زیست محیطی، همچنان شاهد این رشد خیره کننده خواهیم بود.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش چشم اندازی انرژی جهان پیش بینی نموده در فاصله سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۴۰ میلادی بیش از 2 تریلیون دلار در بخش انرژی خورشیدی دنیا سرمایه گذاری خواهد شد. بدین ترتیب در سال ۲۰۴۰ میلادی، مجموع ظرفیت نصب شده صفحه های خورشیدی از مرز ۱۰۰۰ گیگاوات عبور خواهد نمود.

هم اینک شاهد کاربرد گسترده صفحه های خورشیدی در ساختمان های مسکونی و تجاری هستیم و ۶۰ درصد سلول های کنونی به این بخش تعلق دارد. یک نکته مهم اینست که اروپایی ها تلاش نموده اند تا توسعه کاربرد سلول های خورشیدی را در ساختمان ها سرعت بخشند. اما آمریکایی ها، چینی ها و هندی ها به دنبال ساخت نیروگاه های بزرگ و متمرکز خورشیدی هستند.

آمریکایی ها در این بخش برنامه ریزی های گسترده ای دارند و تا پایان دهه کنونی میلادی ۴۱ گیگاوات به ظرفیت تولید برق در نیروگاه های خورشیدی خویش می افزایند. این طرح ها نیازمند سرمایه گذاری هنگفتی بوده و نگهداری آنها برای تولید بهینه انرژی نیازمند اختصاص بودجه قابل توجهی می باشد.

در سال ۲۰۱۵ میلادی، در مجموع ۱۳۳ گیگاوات نیروگاه خورشیدی راه اندازی شده است. این عدد در سال ۲۰۲۰ میلادی با رشدی سه برابری از مرز ۴۸۸ گیگاوات فراتر خواهد رفت. گفتنی است کشورهای چین، ایالات متحده و ژاپن دولت های پیشرو در این بخش محسوب می شوند.

در همین حال، همراه با گسترش کاربرد پهپادها در صنایع مختلف شاهد استفاده از این پرنده ها در نیروگاه های خورشیدی نیز هستیم. پهپادها علاوه بر امکان تصویربرداری در ترموگرافی فروسرخ نیز می توانند یک ابزار کارآمد محسوب شوند. همچنین این پرنده های کوچک از قابلیت تحلیل داده ها و ردیابی تغییرات برخوردارند. پهپادها در نیروگاه های خورشیدی با پیشرفت های فنی و کاهش هزینه ها می توانند مزایای چشمگیری به ارمغان آورند.

اما در سال های اخیر و با توسعه نیروگاه های خورشیدی دارای ظرفیت بزرگ، موضوع چگونگی نگهداری آنها اهمیت زیادی یافته است. و با توجه به نوظهور بودن این نیروگاه ها تلاش قابل توجهی برای برنامه ریزی و اجرای عملیات نگهداری آنها انجام نشده است. تجارب گذشته نشان می دهد فقدان توجه به نگهداری صفحه های خورشیدی باعث کاهش کارایی آنها می گردد. چرا که با توجه به نوظهور بودن این نیروگاه ها تلاش قابل توجهی برای برنامه ریزی و اجرای عملیات نگهداری آنها انجام نشده است.

محسن داوری/ منبع: ماهنامه ‏POWER


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما