آخرین اخبار
فراتر از نفت

تاکید بر همکاری بهینه‌سازی مصرف سوخت با دانشگاه

کشف نفت در آلبانی

کاهش شمار دکل‌های حفاری نفتی آمریکا

امضا قرارداد MC میدان نفتی آزادگان جنوبی

تعلیق و اخراج برخی از نیروهای ملی حفاری

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۳/۰۴

لکه نفتی بزرگ در خلیج عمان

افزایش صادرات نفت ونزوئلا به کوبا

روسیه نفت آلوده را از بلاروس پس می گیرد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

هدف از تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس

حذف دایمی پیمانکاران نیروی انسانی در دستور کار

تولید نفت نروژ به کمترین رقم رسید

واکنش ملی نفتکش به اظهارات جعبه سیاه بابک زنجانی

تعطیلی تنها پالایشگاه آذربایجان

چین مصمم به ساخت پارک پتروشیمی در چابهار است

میدان گازی پشت پرده طرح عربستان برای حمله به قطر

ذخایر موقت نفت ایران افزایش یافته است

نفت برنت ۶۸ دلار و ۵۴ سنت شد

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

آمریکا: عراق می‌تواند از ایران انرژی بخرد

مقدار افزایش حقوق نفتی ها

هزینه های میلیاردی صندوق صدقه نفت و گاز پارس

تبلیغ از جیب مردم برای افتتاح پروژه های ناتمام شرکت نفت و گاز پارس

۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴کد خبر: 112975
نه اقتصاد مقاومتی می‌شناسند و نه منافع ملی؛ تنها مساله‌ای که برایشان مهم است، سودها و دورهمی‌های اقتصادی است. برای ادراک چنین خصایل ناپسندی نیاز نیست در بوق سورنا بدمند. کافی است نگاهی به محتوای تفکرات به اصطلاح اقتصادی‌شان بیندازیم. آنگاه خواهیم دید که رویکرد آنها به هیچ وجه منطبق بر منافع جمعی و ملی تاویل نمی‌شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی "نفت ما"، این روزها شرکت دولتی نفت و گاز پارس رغبتی عجیب در هزینه‌ نمودن بی‌مورد دلارهای بادآورده از خود نشان می‌دهد. گویی الزامی در کار است تا باقی مانده‌ی "همت مضاعف" سالیان پیش، در هوای بی‌مسئولیتی دود شود؛ شاید اینگونه بادگلوی رضایت مدیران مربوطه هم نوایی بنوازد.

بنا به اخبار رسیده در حال حاضر مدیریت ناکارآمد این شرکت مشغولیت کم سابقه‌ای در هزینه میلیاردی تبلیغات جهت افتتاح دو پروژه ناتمام دارد. بیلبوردهای موجود در سطح شهر نه تنها تعجب جراید را منجر شده، بلکه صدای اعتراض برخی از کارشناسان حوزه نفت را هم بلند کرده است. البته این تبلیغات بیشتر برای تحت فشار قرار دادن "مخالفین راه‌اندازی دو پروژه ناتمام شرکت نفت و گاز پارس" است. پافشاری تعدادی از مسئولان دولتی در راستای راه‌اندازی پروژه‌های نیمه تمام این شرکت، به نوبه حایز اهمیت است. اعضای کنسرسیوم، به‌ویژه قرارگاه خاتم از جمله مخالفان راه‌اندازی و افتتاح نمایشی پروژه‌های ناتمام نفت و گاز پارس هستند. لذا به نظر می‌رسد مسئولان دولتی حداقل به جهت تحت فشار قراردادن قرارگاه خاتم و سایر مخالفین، به تبلیغات میلیاردی در این زمینه روی آورده‌اند.

شیوع چنین رویه‌ی غیر اخلاقی – غیر حرفه‌ای در حالی صورت می‌گیرد که بنابه اخبار دریافتی، تبلیغات مذکور بدون هیچ مناقصه‌ای به شرکتی تبلیغاتی و از آشنایان مسئولان گرامی واگذار شده است. هزینه‌های صورت گرفته برای تبلیغ راه‌اندازی دو پروژه ناتمام شرکت نفت و گاز پارس، سرسام آور گزارش شده است. قرار است این دو پروژه معیوب، در 25 اسفند امسال افتتاح شوند. ظاهرا دولت تدبیر و امید برای کاهش فشار روانی منتقدان و نشان دادن توان مدیریتی! دولت در دوران تحریم، قصد افتتاح صوری این دو پروژه را دارد.

یادآور می‌شود در زمان احمدی‌نژاد نیز شبیه چنین طرح‌های نیمه کاره‌ای بارها افتتاح شده است که بعضا وقوع حادثه و فوت کارگران بی‌گناه را در پی داشته است. گویا دولت تدبیر و امید هم قدم در چنین مسیری گذاشته است.

‌ افتتاح صوری دو پروژه مذکور در حالی در 25 اسفند عملیاتی می‌شود که یک منبع آگاه از ناقص بودن بخش‌های دریایی این پروژه‌ها سخن گفت. این منبع آگاه که نخواست نام او فاش شود به "نفت ما" گفت: "بخش های دریایی این پروژه‌ها هنوز به مرحله راه‌اندازی و بهره‌برداری نرسیده است." با این اوصاف دقیقا مشخص نیست که اصرار دولتی‌ها برای راه‌اندازی و صرف تبلیغات میلیاردی به چه منظوری صورت می‌گیرد.

مسئولان عزیز باید پاسخگوی این موضوع باشند که در شرایط جنگ اقتصادی، راه‌اندازی یک پروژه‌ی ناقص صرفا به معنای دهن کجی به منافع ملی است. حال چرا باید چنین هزینه‌ای صورت بگیرد؟ نصب بیلبورد افتتاح یک طرح ناتمام در جامعه‌ای که مردمانش در صف مرغ و گوشت به‌سر می‌برند به هیچ وجه زیبنده نیست. 

بنابه مستندات موجود شرکت نفت و گاز پارس، برای افتتاح و راه‌اندازی دو پروژه ناتمام، حدودا 8 میلیارد تومان هزینه کرده است. بزودی نفت ما" جزییات بیشتری از نحوه حیف و میل بیت المال توسط این شرکت منتشر خواهد کرد.

 

 


خبرهای مرتبط:» نظرات بینندگان
» منصف | ساعت ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۴
1
2
برخلاف آنچه نوشته شده این دو طرح تقریبا کاملترین طرحهای پارس جنوبی هستند ‌که به بهره برداری رسیده‌اند، نه تنها تمام ظرفیت پالایشی هردو پالایشگاه تکمیل شده در حال تولید است بلکه واحدهای جانبی و با ارزش افزوده بالا و نیز واحدهای زیست محیطی طرح شامل بازیافت اتان و استحصال گاز مایع ال پی جی و بازیافت گوگرد همگی تکمیل شده و در مدار تولید هستند. هیچ طرح قبلی تا این حد کامل نبوده است.دو طرح افتخارآمیز با تلاش شبانه روزی دهها هزار نفر و یازده میلیارد دلار سرمایه‌گذاری آماده شده و راه‌اندازی گردیده است. شرکت نفت و گاز پارس چابکترین و سالمترین مجموعه نفت است که بدون حاشیه و کمترین ایراد قانونی، توانسته تولید ما در میدان مشترک را از رقیب تا بن دندان مسلح بیشتر نموده و بیش از ۷۵ درصد گاز کشور را بدون مشکل تولید نماید، بعد شما مشغول عقده‌گشایی در خصوص چهار تا بیلبورد هستین؟ هرکجای دنیا بود این دستاوردهای عظیم را جشن ملی می‌گرفتند که با وجود چنین تنگناها و فشار تحریمی توانسته‌اند با اتکا به توان داخلی این طرحهای عطیم را راه‌اندازی نمایند. شرم‌آور است

پاسخ:
نفت ما
همانطور که در متن اشاره شده این افتتاح برخلاف نظر کمیسیون زودتر از موعد و در پیشرفت فیزیکی 90 درصد در حال افتتاح است
ضمن اینکه ظاهرا شرایط اقتصادی کشور را درک نکرده اید
کشور در جنگ اقتصادی است و مردم هرروز با مشکلات جدی در امرار معاش روبه رو هستند
آنوقت آقایان بودجه 8 میلیاردی هزینه می کنند و اگر نحوه هزینه کرد این بودجه دقیقتر بررسی شود بسیاری از مسایل روشن خواهد شد...
» کارشناس فاز | ساعت ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
1
1
احسنت که حرف دل مردم بدخت رازدی
» منصف | ساعت ۱۹:۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
1
0
یشرفت فیزیکی هردوطرح هم اکنون حدود ۹۴ درصد است و نه ۹۰ درصد. در حال حاضر بیش از ۹۰ خبرنگار از دهها خبرگزاری داخلی و خارجی در سایت این دو طرح حاضر هستند و شاهد میزان تکمیل و آمادگی تاسیسات هستند و گزارش و خبر مخابره خواهند نمود‌.کاش شما هم یودید و طرحهای نیمه تمام! اشاره شده را می‌دیدید. یازده میلیارد دلار به نرخ امروز نزدیک به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در این دو طرح هزینه شده است، بعد شما به چند بیلبورد به قول خودتان ۸ میلیارد تومانی گیر داده‌اید؟ چیز دیگری نیافتید؟مثل این است کسی خانه‌ای با زحمت چندساله با هزینه‌کرد ۱۵۰ میلیون تومان بسازد و بعد اگر ۸ هزار تومان هزینه نصب یک تابلو یا آب و جاروی ورودی آن یا حتی خرید نیم‌کیلو شیرینی نماید، همسایه‌اش مدعی شود که من خودم شیرینی فروش هستم و این شیرینیها گران و خشک و...هستند و چقدر ولخرجی!؟ جدا خرج چند تابلو و بنر و اتهام حیف و میل به چنین پروژه‌های عظیم و غرور‌آفرینی واقعا برای شما از این همه تلاش و افتخار که باعث شده از قطر ثروتمند و مورد حمایت تمام قدرتمندان دنیا در این رقابت سخت و ناجوانمردانه پیشی بگیریم، مهمتر است که اینچنین زحمات شبانه روزی و چندساله دهها هزار نفر از بهترین فرزندان این ملت در نفت و گاز پارس و قرارگاه خاتم الانبیا را زیر سوال میبرید؟ بله، حتی یک ریال تخلف هم وجاهت ندارد، اما کلاه خود را قاضی کنید، شرکتی که هزینه‌کرد ۱۵۰ هزارمیلیارد تومان آنهم بدون کمترین ایراد دستگاههای نظارتی و یا مشکل قانونی و قضایی را در این دو طرح دارد، میرود دنبال اختلاس در مبلغ چند بنر و تابلوی افتتاح؟؟ یا اینکه صرفا چون رسانه‌ای هستید و این کار را رسانه‌ای می‌بینید به آن پیله کرده‌اید؟ یادتان رفته در ده مرداد ۹۲، صرفا پیش راه اندازی (و نه حتی راه‌اندازی) تنها یک ردیف شیرین سازی پالایشگاه فازهای ۱۵و۱۶ بدون سایر واحدها و یا بخش دریایی آن با چه هزینه هنگفتی مورد افتتاح قرار گرفت؟!
» بنده خدا | ساعت ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵
0
1
اقايون واحداش هنوز استيبل نيست و هنوز كه هنوزه دارن تريپ ميخورن... اينا همش براي اينكه كه بگن ما پرونده پارس جنوبي رو در امسال بستيم و بيشتر هدف تبليغاته...
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما