آخرین اخبار
فراتر از نفت

تاکید بر همکاری بهینه‌سازی مصرف سوخت با دانشگاه

کشف نفت در آلبانی

کاهش شمار دکل‌های حفاری نفتی آمریکا

امضا قرارداد MC میدان نفتی آزادگان جنوبی

تعلیق و اخراج برخی از نیروهای ملی حفاری

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۳/۰۴

لکه نفتی بزرگ در خلیج عمان

افزایش صادرات نفت ونزوئلا به کوبا

روسیه نفت آلوده را از بلاروس پس می گیرد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

هدف از تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس

حذف دایمی پیمانکاران نیروی انسانی در دستور کار

تولید نفت نروژ به کمترین رقم رسید

واکنش ملی نفتکش به اظهارات جعبه سیاه بابک زنجانی

تعطیلی تنها پالایشگاه آذربایجان

چین مصمم به ساخت پارک پتروشیمی در چابهار است

میدان گازی پشت پرده طرح عربستان برای حمله به قطر

ذخایر موقت نفت ایران افزایش یافته است

نفت برنت ۶۸ دلار و ۵۴ سنت شد

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

آمریکا: عراق می‌تواند از ایران انرژی بخرد

مقدار افزایش حقوق نفتی ها

افزایش همکاریهای ایران و عراق در حوزه انرژی

مهدی قدیری
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۳کد خبر: 112969
ایران به تامین برق و گاز مورد نیاز عراق ادامه خواهد داد. عراق نمی تواند از روابط اقتصادی خود با ایران چشم پوشی کند چرا که ایران دومین صادرکننده بزرگ کالا به عراق بعد از ترکیه محسوب می شود.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،در جریان سفر اخیر رییس جمهور روحانی به بغداد، عراق و ایران در حدود ٢٠ موافقنامه در زمینه های مختلف اقتصادی و بازرگانی و سیاسی امضا کرده و ابراز امیدواری کردند که میزان مبادلات تجاری شان از ١٢ میلیارد دلار کنونی به ٢٠ میلیارد دلار در سالهای آینده برسد.

«واشنگتن پست» در تحلیلی از این سفر نوشت: با توسعه روابط تجاری دو کشور به به دور زدن تحریم های آمریکا توسط ایران کمک کند. عراق برای تأمین برق و کمک نظامی در جنگ با داعش به ایران وابسته است. ایران با وجود وضعیت نامناسب اقتصادی در داخل توانسته است جای پای تجاری خود را در عراق توسعه دهد و انبوهی از محصولات ساخت ایران، در عراق به فروش می رسند. ایران تاکید کرده که منافع دوجانبه ایران و عراق سرمایه گذاری، گردشگری، آب، نفت و برق را در بر می گیرد.

«المانیتور» هم در تحلیلی اعلام کرد که هیأت همراه آقای روحانی، در نخستین روز سفر خود سرگرم امضای اسناد متعدد برای تقویت همکاری ها در عرصه های مختلف تجارت، بهداشت و درمان، امور کنسولی و راه آهن شلمچه به بصره  بودند. یکی دیگر از نتایج عملی مهم سفر اعلام پایبندی دو کشور به تعهدات خود در توافق الجزایر بود.د ر نتیجه از سرگیری تحریم های آمریکا، ایران فعالیت خود را روی بازارهای منطقه ای متمرکز کرده است. این سیاست در سفرهای اخیر وزیر امور خاجه و وزیر نفت به عراق خود را نشان داده اند. به نظر می رسد راهبرد اقتصادی ایران بخشی از زورآزمایی در برابر رقبا در گرفتن سهم در عراق پس از جنگ، به ویژه در رقابت با آمریکا باشد. این سفر تاثیر تحریم‌های امریکا بر اقتصاد ایران را با گسترش روابط با عراق کاهش می دهد. توافق دو کشور برای ایجاد بانکی مشترک نیز می‌تواند به مقابله با تحریم‌های امریکا کمک کند.این نخستین سفر او به بغداد از زمان بر عهده گرفتن مقام ریاست‌جمهوری در سال 2013 میلادی به این سو بوده است. سفر سه روزه او به عراق با هدف امضای توافق‌نامه‌هایی در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، صنعت و سلامت و دیدار با مقام‌های عراقی بوده است.

شبکه خبری «بلومبرگ» در گزارشی می‌ نویسد: "در مقوله وفاداری، جغرافیا موضوع مهمی است. بغداد اکنون در میانه مواجهه میان ایران و امریکا قرار گرفته است و گویا مجبور است میان این دو کشور یکی را انتخاب کند. "دونالد ترامپ" رییس‌جمهوری آمریکا بر عراق فشار آورده تا خرید گاز طبیعی و برق را از همسایه خود ایران متوقف کند. در مقابل، روحانی می‌خواهد عراق انرژی بیشتری از ایران خریداری کند تا تهران بتواند تلاش ‌های تحریمی آمریکا را خنثی کرده و پیامدهای آن را کاهش دهد. تاکنون در این نبرد روحانی پیروز میدان بوده است. دو کشور موافقنامه‌ های حمل و نقل تجارت را امضا کردند؛ از جمله توافق برای ایجاد یک خط راه ‌آهن ارتباطی میان شلمچه و مرکز نفت عراق یعنی بصره حاصل شد. روسای کل بانک ‌های مرکزی دو کشور نیز بر سر پرداخت‌های نفتی و گازی از طریق حساب‌های بانکی غیردلاری با استفاده از یورو و دینار عراقی برای خنثی ‌کردن تاثیر تحریم‌های امریکا با یکدیگر موافقت کرده اند.

«العربی الجدید» در گزارشی مشابه نوشت؛ منابع ایرانی و عراقی می گویند سفر روحانی به بغداد رابطه مستقیمی با درگیری ایران و آمریکا در دو سطح اقتصادی و سیاسی دارد. به این ترتیب که ایران روی عراق برای دور زدن تحریم های سختگیرانه آمریکا حساب می کند. این روزنامه در گزارش دیگری نوشت که تهران به دنبال روزنه تنفس اقتصادی وسیاسی از طریق بغداد با توجه به خروج واشنگتن از برجام در می ٢٠١٨ است که این کشور را در تنگنای تحریم های شدید آمریکا قرار داده است. دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق گفته این سفر با هدف به صفر رساندن مشکلاتی است که دهه ها طول کشیده است مانند میدان های نفتی مشترک، ترسیم مرزهای میان دو کشور، منابع آبی و پرونده مبادلات تجاری و نیز تاسیس بانک مشترک عراقی-ایرانی، لغو روادید میان دو کشور به علاوه توافق افتتاح کنسولگری های جدید ایران در تعدادی از استان های عراق.

«ژون افریک» در تحلیلی با اشاره به اینکه خاورمیانه بین کشورهیا طرفدار آمریکا و ایران تقسیم شده است، نوشت بغداد نقش دشوار توازن را ایفاء می کند. ایران با صادرات کالاهای بسیاری به عراق، دومین تامین کننده این کشور است، اما از سوی دیگر پس از خروج یک جانبه امریکا از برجام، تهران تحت تحریم های دوباره واشنگتن قرار گرفته است. بغداد معافیت موقت را به دست آورده اما واشنگتن همواره از عراق می خواهد تا منابع تامین کننده نیاز های کشور را تنوع ببخشد. روحانی در دیدار با برهم صالح، همتای عراقی، خود  خواستار افزایش و گسترش روابط بین دو کشور شد و به قراردادهایی در زمینه انرژی و حمل و نقل اشاره کرد. در مراسم ضیافت شام رئیس جمهور ایران درباره شیوه های تسهیل مبادلات تجاری با  دینار عراقی یا پول اروپا از طریق آلمان یا انگلیس برای دور زدن تحریم ها گفتگو کرد. عراق ٢٨ میلیون متر مکعب گاز در روز و ١٣٠٠ مگاوات برق از ایران وارد می کند، اما به واشنگتن تعهد داده که این واردات را تا پایان معافیت از تحریم ها کاهش دهد. اردکانیان، وزیر انرژی ایران، گفت که ایران در زمینه انرژی هیچ رقیبی ندارد و بغداد قراردادی را برای واردات انرژی خود امضاء کرده است.

«فرانس 24» در گزارش کوتاهی درباره ابعاد تجاری و اقتصادی سفر روحانی به عراق می‌نویسد: در این میان عراق بین ایران و آمریکا گیر افتاده است و به سختی باید تلاش کند تا روابط متوازنی را با هر دو کشور حفظ کند.

«دراشتاندارد» هم در تحلیلی مشابه، نوشت که بغداد به دنبال حفظ تعادل بین ایران و آمریکاست. این دومین سفر یک رئیس جمهور ایران به عراق طی چهل سال گذشته می باشد. از سوی دیگر، دولت عراق با معضل بسیار پیچیده حفظ روابط اقتصادی نزدیک با ایران و حفظ روابط سیاسی خود با آمریکا که نه تنها تهران، بلکه شرکای تجاری آن را نیز تحریم کرده، روبرو می باشد. تاکنون، آمریکا به طور ضمنی به عراق اجازه ادامه تجارت با ایران را داده، اما فشار آمریکا بر این کشور به منظور پایان دادن به این روابط در حال افزایش است. با وجود این، عراق بدون خرید گاز از ایران برای تولید برق با یک مشکل جدی مواجه خواهد بود. البته گاز و برق فقط بخشی از حجم ١٢ میلیارد دلاری تجارت بین دو کشور را تشکیل می دهد که ایران امیدوار است به ٢٠ میلیارد دلار افزایش یابد. عراق از ایران مواد غذایی، مصالح ساختمانی و دارو می خرد و خود نیز با میزبانی میلیون ها زائر از ایران درآمد خوبی به دست می آورد.

«الشرق الاوسط» هم از پرداخت نخستین قسط بدهی های عراق بابت دریافت حامل های انرژی و برق به میزان حدود ٢٠٠ میلیون دلار از این کشور اشاره کرد. روحانی گفت با مقامات عراقی درباره متصل کردن خط آهن شلمچه و بصره به طول ٣٥ کیلومتر توافق شده است و ایران به تامین برق و گاز مورد نیاز عراق ادامه خواهد داد. عراق نمی تواند از روابط اقتصادی خود با ایران چشم پوشی کند چرا که ایران دومین صادرکننده بزرگ کالا به عراق بعد از ترکیه محسوب می شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما