آخرین اخبار
فراتر از نفت

تاکید بر همکاری بهینه‌سازی مصرف سوخت با دانشگاه

کشف نفت در آلبانی

کاهش شمار دکل‌های حفاری نفتی آمریکا

امضا قرارداد MC میدان نفتی آزادگان جنوبی

تعلیق و اخراج برخی از نیروهای ملی حفاری

قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۸/۰۳/۰۴

لکه نفتی بزرگ در خلیج عمان

افزایش صادرات نفت ونزوئلا به کوبا

روسیه نفت آلوده را از بلاروس پس می گیرد

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

هدف از تدوین شیوه‌نامه عرضه نفت در بورس

حذف دایمی پیمانکاران نیروی انسانی در دستور کار

تولید نفت نروژ به کمترین رقم رسید

واکنش ملی نفتکش به اظهارات جعبه سیاه بابک زنجانی

تعطیلی تنها پالایشگاه آذربایجان

چین مصمم به ساخت پارک پتروشیمی در چابهار است

میدان گازی پشت پرده طرح عربستان برای حمله به قطر

ذخایر موقت نفت ایران افزایش یافته است

نفت برنت ۶۸ دلار و ۵۴ سنت شد

محموله‌های نفتی ونزوئلا دوباره به واشنگتن آمد

کاهش رشد اقتصادی عربستان

عراق در اندیشه متنوع کردن راه‌های صادرات نفت

حاصل مذاکرات چاینا پلاس ۲۰۱۹ پتروشیمی جم

آمریکا: عراق می‌تواند از ایران انرژی بخرد

مقدار افزایش حقوق نفتی ها

مصر؛ هاب پتروشیمی آفریقا

مهدی قدیری
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲کد خبر: 112957
مصر در سال ۲۰۱۷ به ارزش ۴۱ میلیارد دلار تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی داشته است که ۶۵۵۹ شرکت در حوزه صنایع شیمیایی در این کشور مشغول فعالیت هستند. مجتمع پتروشیمی الاهرام ، العلامین، با سرمایه گذاری ۱۲.۵ میلیارد دلاری و با ظرفیت تولید ۸ میلیون تن در سال در حال ساخت است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،مصر در سال 2017 به ارزش 41 میلیارد دلار تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی داشته است که 6559 شرکت در حوزه صنایع شیمیایی در این کشور مشغول فعالیت هستند.  مجتمع پتروشیمی الاهرام ، العلامین، با سرمایه گذاری 12.5 میلیارد دلاری و با ظرفیت تولید 8 میلیون تن در سال در حال ساخت است.

در همین حال، وزارت نفت مصر اعلام کرده که مجتمع پتروشیمی «سیدی کریر» با شرکت Grace امضا شده و و تولید پروژه پلی پروپیلن از اوایل سال 2022 آغاز خواهد شد. مطالعات پروژه تولید پروپیلن و پلی پروپیلن در می گذشته انجام شده بود.

در همین حال، بزرگترین تولیدکننده محصولات پتروشیمی مصر قراردادی با شرکت گاز طبیعی مصر امضا کرده تا خوراک اصلی این پروژه را تامین کند. مجتمع سیدپک همچنین قراداد دیگری با شرکت اتیلن و مشتقات مصر برای تامین برق امضا کرده است.

در برگزاری مناقصه برای اعطای مجوز دو مجتمع، شرکت آمریکایی Honeywell UOP  به عنوان مجری ساخت مجتمع پروپیلن انتخاب شده و قرارداد بین دوطرف امضا شده است.

توسعه جدید مجتمع پروپیلن و پلی پروپیلن به ارزش 1.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری با ظرفیت تولید 500 هزار تن در  سال و 450 هزا تن پلی پروپیلن در سال خواهد بود. در سال 2017، سود سیدپک تا 21 درصد سقوط کرد و به 1.13 میلیاد دلار در مقایسه با 1.42 میلیارد دلار سال 2016 رسید.

پروژه های کلان پتروشیمی مصر در حال راه اندازی است و در این میان پروژه فسفات مصر ، با سرمایه گذاری 600 میلیون دلاری در حال انجام است. ظرفیت تولید این مجتمع 250 هزار تن در سال است و ظرفیت تولید واحد اسید سولفوریک نیز در حدود 750 هزار تن در سال می باشد که در فاز دوم همین مقادیر به آنها اضافه خواهد شد.

همچنین پروژه مجتمع کود شیمیایی فسفات عین سخنا در حال ساخت است و ظرفیت تولید 570 هزار تنی اسید سولفوریک در سال و دو احد تولید اسید فسفریک با ظرفیت 180 هزار تن در سال و 400 هزار تن دایامونیوم فسفات در سال دارد.

مجتمع تولید کود شیمیایی نیتروژن با طرفیت تولید سالانه 396 هزار تن اوره و ظرفیت تولید نیترات آمونویم با 240 هزار تن در سال و مجتمع آروماتیک با ظرفیت تویلد 350 هزار تن در سال در حال ساخت است.

پروژه های ساخت مجتمع شیمیایی تحریر در عین سخنا با ظرفیت تولید 1.4 میلیون تن اتیلن در سال، 960 هزار تن پروپیلن، و 10 هزار تن بوتادین در حال اجراست. همچنین مجتمع اروماتیک با تولید 350 هزار تن پاراکسیلن، و 300 هزار تن بنزین در سال در حال انجام است. در همین حال علاوه بر مجتمع پالایشی نفتا، مجتمع منواتیلن گلایکول، زیلن، بنزن، پت پلی اتیلن ترفتالیت، با ظرفیت 600 هزار تن در سال در حال ساخت می باشد.

با اتمام این پروژه ها مصر تبدیل به یک قطب و هاب پتروشیمی مهم درآفریقا و در سواحل مدیترانه می شود.


خبرهای مرتبط:» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


سایت خبری تحلیلی نفت ما